Jak się rozmnażają ptaki?

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który zamieszkuje prawie całą Euroazję oraz północno-zachodnią część Afryki. Również w Polsce gatunek ten z pewnością uznać można za rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które zobaczyć można na obszarze całej Europy.

Jego nietypowe zestawienie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, iż ptak ten jest bardzo łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają jednakowe ubarwienie , a także bardzo zbliżone do siebie gabaryty.

Rozmnażanie ptaków

Niesamowite prążkowane pióra sojki bardzo często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie podczas jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra. Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, aby doświadczony ornitolog, potrafił stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których można podać wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga co najwyżej 35 centymetrów.

Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Ptaki te niezaprzeczalnie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi w większości przypadków od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w okresie letnim można rozpoznać po typowym dla niego, ostrym skrzeku „kreecz”, albo też „kaszach”. Jest to ptak bardzo głośny, który ma zdolność do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję poznać podczas swoich podróży. Sójka to także ptak bardzo czujny, który niejednokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *