Jak długo żyją ptaki?

Robiąca przysłowiowe kółka kukułka to, kojarząca się chyba każdemu z nas, zapowiedź wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średniej wielkości, który z dumą reprezentuje rodzinę kukułkowatych. Zasięg zamieszkiwania kukułki zwyczajnej jest dość szeroki. Upodobała ona sobie strefę umiarkowaną , a także pokrytą lasami część Euroazji i Afryki. Występuje również na obszarach Azji i w Europie, w której skrzętnie pomija tylko i wyłącznie Islandię.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaka jest intensywność występowania tego ptaka w naszym kraju, bowiem w niektórych miejscach jest on bardziej, a w innych mniej, liczny. Zwykle spotyka się go na niżowym terenie kraju. Zamieszkuje on też rozmaite krajobrazy- począwszy od lasów i zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na okolicy trzcinowisk znajdujących się przy wodnych zbiornikach.

Ptaki wiek

Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dosyć smukła. Jej ogon jest długi oraz klinowaty. Ubarwienie samca i samicy łatwo pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec posiada jasnoszary wierzch ciała, głowę, szyję oraz pierś, zaś ogon jest dużo ciemniejszy, z białymi plamami oraz charakterystyczną pręgą końcową. Spód ciała  pokryty jest z kolei poprzecznym prążkowaniem w kolorze biało-szarym.

Samice mają natomiast charakterystyczny rdzawy nalot na szyi. Niejednokrotnie można zobaczyć również samicę, które posiadają na całej powierzchni ciała ciemne, poprzeczne prążki. Nasada dzioba , a także nogi u obydwu płci są w tej samej, żółtej barwie. W jednakowym kolorze są także tęczówki kukułki zwyczajnej. Kukułka zwyczajna, jako jeden z przedstawicieli kukułkowatych, jest przykładem pojawiającego się u ptaków zygodactyles, czyli specyficznego ukształtowania nóg. Dwa palce skierowane są do przodu, zaś dwa pozostałe w kierunku przeciwnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *